Skip to table dataSkip to menuTagasi otsingusseHotkeys reference
header_1  

EEMB on Eesti mikrobioloogia rahvuskollektsiooni andmebaas, mis koondab kolm rahvusvaheliselt registreeritud mikroobide kogu: Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia instituudis asuv CELMS (Collection of Environmental and Laboratory Microbial Strains), Tartu Ülikooli Mikrobioloogia instituudis asuv HUMB (Human Microbiota Biobank) ja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuses asuv CREP (Collection of Reproductive Tract Microorganisms).


HUMB on Tartu Ülikooli Mikrobioloogia instituudi juures asuv Inimese Mikrobioota Biopank. Biopank sai alguse 1994. aastal ning on järgnevatel aastatel arvukate teadusprojektide käigus täienenud tuhandete mikrobioota proovide ja mikroobitüvedega. Eriti väärtusliku osa moodustavad inimese seedetraktist, suguteedest ja suuõõnest pärinevad kasulikud bakterid - laktobatsillid ja bifidobakterid, kuid kollektsioon sisaldab ka rohkesti oportunistlikke baktereid. Aastas lisandub sadu säilikuid, sh tervete ja patoloogiaga vastsündinute, imikute, väikelaste, täiskasvanute ja vanurite soolestikust, suuõõnest, hingamisteedest, suguteedest ja nahalt pärinevad mikroobikooslused ning mikroobitüved.


CELMS on Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia instituudi juures asuv mittemeditsiinilise päritoluga looduslike ja laboratoorsete mikroobitüvede kollektsioon. See kollektsioon on asutatud 1995. aastal. Kogus esindatud mikroobid on kogutud peamiselt Eesti erinevate saastunud piirkondade vee- ja pinnaseproovidest. Viimastel aastatel on kogusse lisandunud ka Läänemere mikrobioota proove. Kogu koostamisel on olnud põhirõhk biodegradatiivsete ja kasulikke ühendeid tootvate mikroobide kogumisel. Käesolev andmebaas võimaldab nende kogudega tutvuda elektrooniliste kataloogide abil. Kogude kasutamine toimub vastavalt eeskirjadele, mille leiate vastava kogu veebilehelt.


CREP on Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse AS (Tervise TAK) juures asuv reproduktiivtraktist pärinevate mikroobitüvede ja mikrobioota proovide kollektsioon, mis sai alguse 2009. aastal. Kollektsioonis säilitatavad mikroobitüved, mikrobioota näidised ja nendest eraldatud DNA pärinevad tervetelt, põletikega ja viljatutelt indiviididelt - naistelt, meestelt ning mees-naine paaridelt. Kollektsioon sisaldab nii kasulikke piimhappebaktereid kui ka oportunistlikke patogeene. Kollektsiooni põhirõhk on reproduktiivtrakti probiootikumide arendusel.


Head kasutamist!


f123552me-3138438574957507417

University of Tartu 


 © 2013-2021 by University of Tartu, Estonia.

Version 09.11.2021